Logo

ODBORNÉ UČILIŠTE

Dúbravská cesta 1, 845 29 Bratislava

História

Po roku 1918 neexistoval u nás ústav ani organizácia, kde by sa starali o zmrzačené deti. Starostlivosť o telesne postihnutých sa začala realizovať prostredníctvom spolkov až v roku 1920. V roku 1922 vznikol Domov slovenských mrzáčikov v Slávnici pri Trenčianskej Teplej. Centrom dobrovoľnej starostlivosti o postihnutých na Slovensku sa stala Bratislava.

V roku 1937 sa z Bratislavy sťahovali muničné podniky, ktoré ponúkali na predaj aj opustenú továreň na Patrónke. Spolok pod vedením univerzitného profesora MUDr. K. Kocha tieto priestory odkúpilo a vytvorilo tu Ústav pre telesne chybných. S prevzatím Patrónky ústav získal aj stolársku dielňu, ktorá sa stala jeho prvou dielňou, zároveň bola zriadená ústavná škola s dvoma učiteľmi. Zo slávnického ústavu previezli do Bratislavy krajčírske dielne. Do ústavu boli prijaté nielen školopovinné, ale aj neškolopovinné deti.

Teoretickú prípravu žiaci absolvovali v učňovskej škole. Okrem stolárskej a krajčírskej dielne a záhradníctva sa vybudovala aj obuvnícka dielňa.

Počas druhej svetovej vojny bol ústav značne poškodený a svoju činnosť opäť začína 25.5.1945. V tomto období boli do ústavu prijímaní len telesne postihnutí vo veku 13-18 rokov. Oddelenie výchovných remeselných dielní tvorili dielne obuvnícke, mužské krajčírske, dámske krajčírske, stolárske a záhradnícke hospodárstvo.

V školskom roku 1956-1957 bola zriadená prvá osobitná trieda z dôvodu neustáleho rastu detí s kombinovanými postihmi - telesnými a duševnými. Do ústavu sociálnej starostlivosti boli prijímané deti a mládež vo veku od 6 do 22 rokov, a to len s kombinovanými chybami (telesné + duševné).

Po ukončení povinnej školskej dochádzky (8 tried osobitnej školy) zabezpečoval ústav - s prihliadnutím na ich zdravotný stav a postih - začlenenie do zácviku (1. 9. 1968), neskôr štúdium v tzv. osobitnej učňovskej škole (1. 9. 1981). Zacvičovaní boli v 4 profesiách:

Zácvik trval 2 roky. Odborný výcvik bol zabezpečený vo vlastných dielňach. Teoretický výcvik prebiehal v učňovskej škole podľa osobitných učebných osnov.

1. 9. 1981 bo zriadené samostatné Odborné učilište pre telesne postihnutú mládež, ktoré zabezpečovalo štúdium teoretického vyučovania a odborného výcviku v štyroch učebných odboroch - dvoch trojročných a dvoch dvojročných.

Dvojročné učebné odbory:
kožiarska výroba so zameraním na šitie obuvi - oprava obuvi,
výroba konfekcie so zameraním na šitie bielizne.
Trojročné učebné odbory:
polygrafická výroba so zameraním na knihárne a kartonáž,
poľnohospodárska výroba so zameraním na záhradníctvo.

Štúdium sa končí absolvovaním záverečnej skúšky.

Odborné učilište prechádzalo rôznymi zmenami. Zmeny sa týkali aj názvu - doterajší názov Osobitné odborné učilište pre telesne postihnutú mládež sa v roku 2000 zmenil na názov Odborné učilište pre telesne postihnutú mládež. Ďalšia zmena nastala 1. 9. 2003, kedy sa názov Odborné učilište pre telesne postihnutú mládež zmenil na názov Odborné učilište. Táto zmena sa udiala v dôsledku diskriminácie našich absolventov na pracovnom trhu. V súčasnosti sú niektoré staré budovy nahradené novými. Nachádza sa tu špeciálna základná škola, praktická rodinná škola, výchova mimo vyučovania, psychológ zvlášť pre špeciálnu základnú školu a zvlášť pre odborné učilište, lekár, ortopéd, rehabilitačná lekárka, stomatológia, hipoterapia. Nachádza sa tu odborné učilište, rehabilitácia, psychológ, stomatológ, lekár, sociálny pracovník, administratíva, výchova mimo vyučovania. Na OU sa študujú 4 odbory:

K týmto učebným odborom postupne pribúdajú ďalšie učebné odbory. Je to učebný odbor obchodná prevádzka so zameraním na prácu pri príprave jedál a učebný odbor opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti a v zdravotníckych zariadeniach.

Vzhľadom na problémy pri zamestnávaní našich absolventov sa od 1. 9. 2003 mení názov Odborné učilište pre telesne postihnutú mládež Bratislava na Odborné učilište Bratislava.

design copyright © 2005 michal rusina